PDF FILE

Key:

Tutorial

 

Workshop

WEDNESDAY, 7 JULY
DAY and TIMESLOT are finalized. Room assignments will be made in May, 2010.

Sessions: 1 hour 50 minutes- Morning and afternoon breaks: 20 minutes- Lunch: 1 hour 30 minutes

 Room

8:30-10:20

10:40-12:30

14:00-15:50

16:10-18:00

Salon A

Advanced

Representations for Evolutionary Algorithms

Franz Rothlauf

Intro

Statistical Analysis for Evolutionary Computation: Introduction

Mark Wineberg, Steffen Christensen

Advanced

Statistical analysis for evolutionary computation: Advanced Techniques

Mark Wineberg, Steffen Christensen

Advanced

Tuning and Experimental Analysis in EC: What We Still Have Wrong

Mike Preuss, Thomas Bartz-Beielstein

Salon B

Black Box Optimization Benchmarking Workshop

Anne Auger, Hans-Georg Beyer, Nikolaus Hansen, Steffen Finck, Raymond Ros, Petr Posik
33

BBOB

continued

BBOB

continued

BBOB

continued

Salon C

Medical Applications of Genetic and Evolutionary Computation (MedGEC) Workshop

Stephen L. Smith, Stefano Cagnoni, Robert Patton

MedGEC

continued

Advanced

Evolutionary Computation on GPUs (with NVIDIA presentation)

Wolfgang Banzhaf, Pierre Collet, Simon Harding, NVIDIA

Special

GPUs (with NVIDIA presentation)

continued

Salon D

Advanced

Computational Complexity and EC

Frank Neumann, Thomas Jansen

Intro

Intro to Genetic Algorithms

Erik Goodman

Intro

Learning Classifier Systems

Martin Butz

Intro

Probabilistic Model-Building GAs

Martin Pelikan

Salon G

Intro

Evolution Strategies: Basic Introduction

Thomas Bäck

Special

No Free Lunch

Darrell Whitley

Advanced

Constraint Handling Techniques Used with EAs

Carlos Coello Coello

Advanced

Experimental Optimization by Evolutionary Algorithms

Thomas Bäck, Joshua Knowles, Ofer M. Shir

Salon H

Graduate Student Workshop

Riccardo Poli

Graduate Student Workshop

continued

 

Graduate Student Workshop

continued

Graduate Student Workshop

continued

Salon I

Intro

Evolutionary Computation: A Unified View

Kenneth De Jong

 

Special

Generative and Developmental Systems

Kenneth O. Stanley

Advanced

GA Theory

Michael D. Vose

Special

Genetic and Evolutionary Computer Vision

Gustavo Olague, Mengjie Zhang, Stefano Cagnoni

Portland

Late Breaking Abstracts 1

Advanced

Bioinformatics

Jason Moore

Evolutionary Computation and Multi-Agent Systems and Simulation 4th Annual (ECoMASS) Workshop

William Rand, Rick Riolo

ECoMASS

continued

Salem

Late Breaking Abstracts 2

 

Late Breaking Abstracts 3

8th Undergraduate Student Workshop

Clare Bates Congdon

Frank Moore

8th Undergraduate Student Workshop

continued


 

THURSDAY, 8 JULY
DAY and TIMESLOT are finalized. Room assignments will be made in May, 2010.

Sessions: 1 hour 50 minutes- Morning and afternoon breaks: 20 minutes- Lunch: 1 hour 30 minutes

Room

8:30-10:20

10:40-12:30

14:00-15:50

16:10-18:00

Salon A

13th International Workshop on Learning Classifier Systems (IWLCS)

Jaume Bacardit, William Browne, Jan Drugowitsch

LCS

continued

LCS

continued

LCS

continued

Salon B

Advanced

Foundations of Evolutionary Multi-Objective Optimization

Tobias Friedrich, Frank Neumann

Advanced

Evolutionary Multi-Objective Optimization

Kalyanmoy Deb

Theoretical Aspects of Evolutionary Multiobjective Optimization - Current Status and Future Trends Workshop

Dimo Brockhoff, Nicola Beume

TA of EMO

continued

Salon C

Symbolic Regression & Modeling

Steven Gustafson, Mark Kotanchek

SR&M

continued

Intro

Ant Colony Optimization

Manuel Lopez-Ibanez

Special

Theory of Randomized Search Heuristics in Combinatorial Optimization

Carsten Witt

Salon D

Intro

Intro to Genetic Programming

John R. Koza

Intro

Evolutionary Neural Networks

Risto Miikkulainen, Kenneth O. Stanley

Special

Real World Data Modeling

Mark Kotanchek

Intro

Financial Evolutionary Computation

Christopher D. Clack

Salon G

Evolutionary Computation Techniques for Constraint Handling Workshop

Carlos Artemio Coello Coello, Dara Curran and Thomas Jansen

ECT for CH

continued

 

Experimental Design and Statistical Analysis Workshop

Mark Wineberg, Steffen Christensen, Thomas Bartz-Beielstein, Mike Preuss

Statistics Workshop

continued

Salon H

Intro

Grammatical Evolution

Conor Ryan

Advanced

GP Theory

Riccardo Poli

 

Special

Handling Bloat in GP

Sara Silva

Special

Fitness landscapes and graphs : multimodaity, ruggedness, and neutrality

Leonardo Vanneschi

Salon I

Special

Synthetic Biology

Natalio Krasnogor

Special

Evolving Quantum Computer Algorithms

Lee Spector

Entropy, Information and Complexity Workshop

Stuart William Card, Yossi

Borenstein

EIC

continued

Portland

Special

Digital Evolution with Avida

Charles Ofria, Benjamin Beckmann, Jeff Clune

Special

Billion Bits

Kumara Sastry

Optimization by Building and Using Probabilistic Models Workshop (OBUPM-2010)

Mark Hauschild, Martin Pelikan

OBUPM

continued

Salem

Late Breaking Abstracts 4

Special

Cartesian Genetic Programming

Julian Miller, Simon Harding

Special

Evolution Strategies and Covariance Matrix Adaptation

Anne Auger

Nikolaus Hansen

 

1st GECCO Workshop on Visualization Methods for Genetic and

Evolutionary Computation (VizGEC)

Jason H. Moore

Jason H. Moore

Salon E   Late Breaking Abstracts 5    

 

 

 

 

Genetic and Evolutionary Computation Conference (GECCO-2010)
GECCO 2009 site   GECCO 2008 site       GECCO 2007 site     GECCO 2006 site      GECCO 2005 site         GECCO 2004 site    
GECCO 2003 site       GECCO 2002 site         GECCO 2001 site      GECCO 2000 site      GECCO 1999 site